Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Çinə etdiyi son səfər iki ölkə arasında ikitərəfli əlaqələrin möhkəmlənməsində mühüm mərhələ oldu.
Belə fəal əməkdaşlıq fonunda iki ölkə arasındakı biznes fəaliyyəti artır, bu amil isə xüsusilə Çin şirkətlərinin Bakıdakı beynəlxalq ticarət sərgilərində iştirakı ilə özünü parlaq şəkildə əks etdirir.
Beləliklə, 2025-ci ilin yaz sərgi mövsümü çərçivəsində Azərbaycanda "Caspian Event Organisers" və "Iteca Caspian" şirkətləri tərəfindən təşkil edilən dörd mühüm sərgidə 30-dan çox Çin şirkəti iştirak edəcək. Bu sərgilər iqtisadiyyatın strateji sahələrini – kənd təsərrüfatı, qida sənayesi, energetika, nəqliyyat və logistika sahələrini əhatə edir.
18-ci Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 30-cu Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” sərgilərində 10 Çin şirkəti iştirakını təsdiqləyib. Bu şirkətlər sırasında "Beijing Yifan Technology", "HEFS Food", "Linyi Chengmei Peanut Foodstuff", "Lovol", "RegAgro Tech", "Shanghai Allynnav Technology", "Shandong Binnong Technology" və digər şirkətlər yer alır.
Regionun ən böyük energetika tədbiri olan 30-cu Yubiley “Baku Energy Week” (Bakı Enerji Həftəsi) xüsusi diqqət çəkir. Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində “Caspian Oil&Gas”, “Caspian Power” sərgiləri və “Baku Energy Forum” keçiriləcək. Hazırda 21 Çin şirkətinin bu tədbirdə iştirakı təsdiqlənib. Onlar arasında “GS Oiltools", "Hangzhou Fortune Gas Cryogenic Group", "Hebei Longway Petroleum Equipment", "Jiangsu Changbao Steel Tube", "Linzhou Fengbao Pipe Industry", "LONGi Solar Technology", "Neway Valve" (Suzhou) və digər tanınmış şirkətlər yer alır.
22-ci Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika “Translogistica Caspian” Sərgisində isə Çin şirkətləri olan “Qingdao Fengtie International Logistics” və “Shenzhen Morning Int’l Shipping” artıq iştiraklarını təsdiqləyiblər.
Çin şirkətlərinin sərgilərdə fəal iştirakı, Azərbaycanın Avrasiyada logistika, energetika və kənd təsərrüfatı sahələrində strateji əhəmiyyətini bir daha vurğulayır, həmçinin Çinin “Bir Kəmər, Bir Yol” təşəbbüsü çərçivəsində Azərbaycanla iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsinə olan artan marağını da aydın şəkildə nümayiş etdirir.

China-Azerbaijan: A New Impulse
The recent visit of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, to China marked an important milestone in strengthening bilateral ties between the two countries.
Against the backdrop of such active cooperation, business activity between the two countries is also growing, as evidenced by the participation of Chinese companies in international trade exhibitions in Baku.
As part of the spring exhibition season of 2025 in Azerbaijan, organised by Caspian Event Organisers and Iteca Caspian, over 30 Chinese companies will participate in four major exhibitions covering strategic sectors of the economy: agriculture, food industry, energy, and transport and logistics.
At the 18th Azerbaijan International Agriculture Exhibition – Caspian Agro, and the 30th Anniversary Azerbaijan International Food Industry Exhibition – InterFood Azerbaijan, 10 Chinese companies have confirmed their participation, including: Beijing Yifan Technology, HEFS Food, Linyi Chengmei Peanut Foodstuff, Lovol, RegAgro Tech, Shanghai Allynnav Technology, Shandong Binnong Technology, and others.
Special attention is traditionally drawn to the largest energy event in the region – the 30th Anniversary Baku Energy Week, which includes the exhibitions Caspian Oil&Gas, Caspian Power, and the Baku Energy Forum. Here, 21 Chinese companies have already confirmed their participation, among them major players such as GS Oiltools, Hangzhou Fortune Gas Cryogenic Group, Hebei Longway Petroleum Equipment, Jiangsu Changbao Steel Tube, Linzhou Fengbao Pipe Industry, LONGi Solar Technology, Neway Valve (Suzhou), and others.
At the 22nd Caspian International Exhibition on Transport, Transit, and Logistics – Translogistica Caspian Chinese participants Qingdao Fengtie International Logistics and Shenzhen Morning International Shipping have already been announced.
The participation of Chinese companies in the upcoming exhibitions highlights Azerbaijan's strategic importance as a logistics, energy, and agricultural hub of Eurasia and underscores China's growing interest in expanding economic cooperation with Azerbaijan within the framework of the Belt and Road Initiative.