2023-cü ilin sərgilər üzrə yekunları
Beynəlxalq sərgi və tədbirlər təşkilatçıları - “Caspian Event Organisers” (CEO) və “Iteca Caspian” şirkətləri 2023-cü ilə uğurla yekun vurdular. 2023-cü ildə də sərgilər böyük iştirakçı və ziyarətçi kütləsi cəlb etdi. CEO və Iteca Caspian şirkətləri tərəfindən sahəyə aid dövlət təşkilatlarının dəstəyi ilə 2023-cü ildə on üç ticarət-sənaye sərgisi, bir konfrans və bir forum təşkil edilib. Xüsusi Qayğıya Ehtiyacı Olan İnsanlar üçün “Fərqli Fərdlər” Konqresi 5, Beynəlxalq İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirilmə, Su təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu “Aquatherm Baku” sərgisi 15 və Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika “Translogistica Caspian” Sərgisi isə 20 illik yubileylərini qeyd edib.
Ölkəmizdə 2023-cü ildə təşkil edilmiş beynəlxalq sərgilər 50-yə yaxın ölkədən 1378 şirkəti bir araya gətirib ki, onlardan 730-dan çoxu xarici eksponentlər olub. Sərgilər ümumilikdə 38852 peşəkar ziyarətçi qəbul edib. Onlardan 2606 nəfəri xarici ziyarətçilər olub.
Yüksək rütbəli qonaqların sərgiləri ziyarət etməsi isə bu tədbirlərin statusunu daha da gücləndirmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva 2023-cü ilin 17-19 may tarixlərində keçirilmiş 16-cı Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” sərgilərini ziyarət etmişdir. Bundan başqa, ölkə prezidenti 31 may-2 iyun tarixlərində təşkil edilmiş Bakı Enerji Həftəsinin açılış mərasimində iştirak etmişdir. Tədbirin açılış mərasimindən sonra Prezident İlham Əliyev Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində buraxılmış poçt markalarına möhür vurmuşdur.
“Caspian Event Organisers” (CEO) və “Iteca Caspian” şirkətləri sərgi mövsümünə mart ayında start verib. İlk olaraq, Heydər Əliyev Mərkəzində “Bir ömür yolu” şüarı altında Xüsusi Qayğıya Ehtiyacı Olan İnsanlar üçün 5-ci Yubiley “Fərqli Fərdlər” Konqresi keçirilib. Beş illik bir müddətdə daha da inkişaf edən konqresin gündəliyindəki mövzular daha da genişlənərək, nəinki xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqları, eləcə də böyükləri əhatə edib.
Ardınca, turizm sahəsində regionun əsas tədbiri olan 19-cu Azərbaycan Beynəlxalq Turizm və Səyahətlər Sərgisi “AITF” keçirilmişdir. “AITF 2023” sərgisi pandemiya ilə bağlı yaranmış 3 illik fasilədən sonra yenidən turizm sektorunu diqqət mərkəzinə gətirmişdir. 2023-cü ildə sərgiyə 15 ölkədən 50 iştirakçı qatılmışdır.
May ayında daim rəngarəng ekspozisiyaları ilə seçilən, regionun ən böyük beynəlxalq kənd təsərrüfatı və qida sənayesi tədbirləri olan 16-cı Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi “InterFood Azerbaijan” sərgiləri təşkil edilib. Sərgilər Bakı Ekspo Mərkəzinin bütün mümkün pavilyonlarını və açıq sahəsini əhatə edib və burada rekord sayda milli və regional stendlər nümayiş olunub. Sərgilərdə ümumilikdə 31 ölkədən 479 şirkət iştirak edib, 9 ölkə isə milli stendlərlə təmsil olunub.
2023-ci ilin ən yaddaqalan və enerji sahəsində ən böyük hadisələrindən biri 3 mötəbər tədbiri - 28-ci Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi “Caspian Oil&Gas”, 11-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji Sərgisi “Caspian Power” və 28-ci Bakı Enerji Forumunu bir ad altında birləşdirən Bakı Enerji Həftəsi oldu. Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən tədbirlərə 38 ölkədən 331 şirkət iştirak qatılıb.
Amerika Birləşmiş Ştatlarının Prezidenti Cozef Bayden və Böyük Britaniyanın Baş naziri Rişi Sunak tərəfindən salamlama məktubları ünvanlanıb. Eləcə də, Avropa Komissiyasının enerji siyasəti strategiyası və koordinasiyası üzrə direktoru Kristina Lobillo Borrero açılış mərasimində çıxış edib. Ənənəvi olaraq, Bakı Enerji Həftəsinə yüksək rütbəli qonaqlar qatılıb. Bakı Enerji Həftəsinə Naxçıvan şəhərində SOCAR-ın dəstəyi ilə keçirilən və yaşıl enerji mövzusunu əhatə edən xüsusi sessiya ilə yekun vurulmuşdur.
Bakı Enerji Həftəsinə paralel olaraq, 20-ci Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika “Translogistica Caspian” Sərgisi keçirilib. 2023-cü ildə sərgidə Azərbaycanla yanaşı, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Gürcüstan, Finlandiya, Qazaxıstan, İsveçrə, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Türkiyədən olan şirkətlər öz məhsul və xidmətlərini təqdim edib. Azərbaycanın nəqliyyat-logistika sahəsində əhəmiyyətli rolu “Translogistica Caspian” sərgisi çərçivəsində 1-ci “Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat və Logistika Forumu”nun təşkili zərurətini yaratmışdır. Forum Azərbaycanın dövlət qurumları, bir sıra qlobal təşkilatlar, müxtəlif ölkələrin nəqliyyat eskpedisiya assosiasiyaları, xarici və yerli nəqliyyat sektorunun peşəkarlarını bir araya toplayıb.
Payız sərgi mövsümünə regionun tikinti sahəsindəki ən böyük tədbiri olan Xəzər İnşaat Həftəsi ilə start verilib. Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı “Rebuild Karabakh”, 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat “BakuBuild” və 15-ci Yubiley Beynəlxalq İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirilmə, Su təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu “Aquatherm Baku” sərgiləri təşkil edilib. Bu tədbirlərlə eyni tarixdə 11-ci Xəzər Beynəlxalq Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat “Road&Traffic” sərgisi baş tutub. Ötən illər ərzində “Rebuild Karabakh” sərgisi Azərbaycanda sərgi sənayesinin əhəmiyyətli hadisələrindən birinə çevrilib. Sərginin ölkəmiz üçün əhəmiyyətini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərgi iştirakçılarına salamlama məktubu göndərməsi bir daha sübut edir. Həmin məktub sərginin rəsmi kataloqunda da dərc olunub. “Caspian Event Organisers” və “Iteca Caspian” şirkətləri bundan əvvəlki illərdə olduğu kimi 2023-cü ildə də sərgidən əldə olunan gəlirin bir qismini işğaldan azad olunan ərazilərin bərpası və yenidən qurulması istiqamətində görülən işlərə dəstək olmaq məqsədilə, Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə edib. 2023-cü ildə sərgilərin miqyası daha da genişlənərək, əvvəlki illərlə nisbətdə ekspozisiyada artım nümayiş etdirib: 2022-ci ildə tədbir Bakı Ekspo Mərkəzinin 2 zalını əhatə edirdisə, 2023-cü il artıq 3-cü zal istifadəyə verilmişdir. İnşaat Həftəsinə 23 ölkədən 391 şirkət qatılıb.
Sərgi mövsümü noyabr ayında baş tutmuş 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq Tibb İnnovasiyaları “Medinex” sərgisi ilə davam edib. Sərgi çərçivəsində gözəllik sektoruna aid şirkətlərin iştirakı "Beauty Azerbaijan" adı altında baş tutub. Sərgidə ümumilikdə 14 ölkədən 100 şirkət iştirak edib. İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi və Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi (TƏBİB) tərəfindən “Medinex 2023” sərgisinin rəsmi dəstək göstərilmişdir.
2023-cü böyük marağa səbəb olmuş daha bir tədbir Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən 9-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi oldu. "Caspian Event Organisers" şirkətinin təşkilati dəstək göstərdiyi kitab sərgi-yarmarkasına 11 ölkədən 31 xarici təşkilat, 131 yerli nəşriyyat-poliqrafiya müəssisəsi iştirak edib. Sərgi 2023-cü ildə rekorda imza atıb. Belə ki, sərgiyə rekord sayda ziyarətçi - 59 000 insan qatılıb.
Sərgilərin ayrılmaz hissəsi b2b görüşlər olub. 2023-cü ildə 340-a yaxın beynəlxalq işgüzar görüşlər keçirilib.
2023-cü il Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili qeyd edilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamla 2023-cü il ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan olunub. Bu mühüm hadisə “Caspian Event Organisers” (CEO) və “Iteca Caspian” şirkətləri tərəfindən təşkil edilmiş bütün tədbirlərin proqramlarında öz əksini tapmışdır.
Sərgilərin müvəffəqiyyətlə keçirilməsində tərəfdaş və sponsorlar böyük rol oynamışdır. SOCAR, Abu Dhabi Port, ACWA Power, Ansaldo Energia, AZEL SYSTEMS, Azeri M-I Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, bp, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, Equinor, EP Absheron, Intertek, Global Energy Azerbaijan, GL, Inpex, KOLIN Construction, MASDAR, Tekfen, Total Energies, Turkish Petroleum, Uniper, Ural Steel, “PMD Group”, “Nar”, “GrowGroup Azerbaijan”, “Gubre.az”, “Azercell”, NB Group (Corella brendi), “Zeytun Pharmceuticals” şirkətləri 2023-cü ildə keçirilmiş tədbirlərin sponsorlarıdır. Bakı Enerji Forumunun intellektual tərəfdaşı qismində “Boston Consulting Group” çıxış edib. “BMW” brendini təmsil edən “Improtex Motors” şirkəti isə forumda yeni elektrik avtomobil modelini təqdim edib. “AITF 2023”-ün baş sponsoru qismində Bolqarıstan çıxış edib, Özbəkistan isə tərəfdaş ölkə olub.
2023-cü ildə sərgilərin tərəfdaşları arasında: “Hyatt Regency Baku” və “Ibis Baku City” otelləri, stend quraşdırma üzrə tərəfdaş “AzExpoMontage”, “Greenwich Travel Club” turoperatoru, “Lilac” gül tərəfdaşı yer alıb. “Caspian Event Organisers” (CEO) və “Iteca Caspian” şirkətlərinin beynəlxalq tərəfdaşları qismində “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləri çıxış edib.
Bu tədbirlər 2023-cü ildə Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən aktiv şəkildə dəstəklənmişdir. Bir ildir ki, fəaliyyət göstərən təşkilata artıq 40-dan çox üzv daxildir. Assosiasiyaya daxil olan şirkətlər iri beynəlxalq tədbirlərin keçirilməsində iyirmi ildən artıq təcrübəyə malikdir. ASTA Azərbaycanda keçirilən konqres və sərgi fəaliyyəti çərçivəsində tədbirlərin yüksək səviyyədə təşkilini təmin etmək üçün dövlət qurumları, biznes sektoru və ictimai təşkilatlarla fəal əməkdaşlıq edir.
Hazırda isə aktiv şəkildə yeni sərgi mövsümünə hazırlıqlar gedir. 2024-cü ildə sərgi mövsümünü mart ayında Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Sərgi və Konfransı başlayacaqdır. 12-14 mart tarixlərində Bakı Su Həftəsi (Baku Water Week) adı altında keçirilən bu yeni sərgi ilk dəfədir ki, təşkil ediləcək. Tədbirin təşkil edilməsində əsas məqsəd Azərbaycanda bu sahənin daha da inkişaf etdirilməsi üçün ölkəmizə yeni texnologiyaların, avadanlıqların və investisiyaların cəlb edilməsi, eləcə də bununla bağlı vacib məsələlərin, yeni layihələrin və əməkdaşlıqların müzakirəsidir. Daha sonra isə 15-17 may tarixlərində 17-ci Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı “Caspian Agro” və 29-cu Azərbaycan Beynəlxalq Qida Sənayesi InterFood Azerbaijan” Sərgiləri təşkil ediləcəkdir. Ardınca, 4-6 iyun tarixlərində ənənəvi Bakı Enerji Həftəsi (Baku Water Week) çərçivəsində 29-cu Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi “Caspian Oil and Gas”, 12-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji “Caspian Power” Sərgiləri, 29-cu Bakı Enerji Forumu və paralel olaraq 21-ci Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika “Translogistica Caspian” Sərgisi baş tutacaq. Payız fəslində sərgi mövsümünə 24-26 sentyabr tarixlərində 5-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sənayesi “ADEX” və 14-сü Beynəlxalq Daxili Təhlükəsizlik, Mühafizə və Xilasetmə Avadanlıqları “Securex” Sərgiləri start verəcək. Daha sonra ənənəvi Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində 15-17 oktyabr tarixlərində 29-cu Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat “BakuBuild”, 16-cı Beynəlxalq İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirilmə, Su təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu “Aquatherm Baku”, 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı “Rebuild Karabakh” Sərgiləri və paralel olaraq 12-ci Xəzər Beynəlxalq Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat “Road&Traffic” Sərgisi keçiriləcəkdir. 31 oktyabr-2 noyabr tarixlərində 27-ci Azərbaycan Beynəlxalq Tibb İnnovasiyaları “Medinex” Sərgisi ilə Azərbaycanda keçirilən sərgilərə yekun vurulacaqdır. Xüsusi Qayğıya Ehtiyacı Olan İnsanlar üçün 6-cı “Fərqli Fərdlər” Konqresi isə 2024-cü ildə 7 oktyabr tarixində BƏƏ-nin Dubay şəhərində təşkil ediləcəkdir. Bu konqres Bakıya 2025-ci ildə qayıdacaqdır.
Tədbirlərin beynəlxalq statusu Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasına (UFI) üzvlük sayəsində daha da möhkəmlənmişdir. Belə ki, burada sərgilər bəyan etdikləri məlumatlar və təşkilatçılıq səviyyəsinə uyğunluq üzrə tam yoxlanılaraq sonradan müvafiq keyfiyyət nişanı ilə təltif edilir.
2024-cü ildə keçiriləcək tədbirlər haqqında ətraflı məlumatları www.iteca.az və www.ceo.az saytlarından, eləcə də sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür.

Итоги выставок 2023 года
Международные организаторы выставок и мероприятий – «Caspian Event organisers» (CEO) и «Iteca Caspian» успешно завершили 2023 год. Выставки привлекли большое количество участников и посетителей. В 2023 году компаниями «CEO» и «Iteca Caspian» были организованы тринадцать торгово-промышленных выставок, одна конференция и один форум при поддержке государственных организаций отрасли. Конгресс «Fərqli Fərdlər» для Людей с Особенностями Развития, Международная Выставка «Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника и Бассейны» - Aquatherm Baku и Каспийская Международная Выставка «Транспорт, Транзит и Логистика» - Translogistica Caspian отпраздновали свои 5-летие, 15-летие и 20-летие соответственно.
Международные выставки, организованные в нашей стране в 2023 году, собрали 1378 компаний из около 50 стран мира. Из них более 730 — зарубежные экспоненты. Всего выставки посетили 38852 профессиональных посетителя. Из них 2606 были иностранными гостями.
Посещение выставок высокими гостями еще больше укрепило статус этих мероприятий. Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили 16-ю Азербайджанскую Международную Выставку «Сельское Хозяйство» Caspian Agro и 28-ю Азербайджанскую Международную Выставку «Пищевая Промышленность» InterFood Азербайджан, состоявшуюся 17-19 мая 2023 года. Кроме этого, президент Ильхам Алиев принял участие в церемонии открытия Бакинской Энергетической Недели, состоявшейся с 31 мая по 2 июня. После церемонии открытия мероприятия Президент Ильхам Алиев проштамповал почтовые марки, выпущенные в рамках Бакинской энергетической недели, посвященной 100-летию со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева.
Компании «Caspian Event organisers» (CEO) и «Iteca Caspian» стартовали выставочный сезон в марте. Сначала в Центре Гейдара Алиева под лозунгом "Путь всей жизни" был проведен V Юбилейный Конгресс «Fərqli Fərdlər» для Людей с Особенностями Развития. На протяжении пяти лет тематика повестки Конгресса, получившая дальнейшее развитие, расширилась и включила в себя не только детей, нуждающихся в особой заботе, но и взрослых.
Затем состоялась 19-я Азербайджанская Международная Выставка «Туризм и Путешествия» AITF, являющаяся главным событием региона в сфере туризма. Выставка «AITF 2023» снова привлекла внимание к туристической сфере после трехлетнего перерыва, вызванного пандемией. В 2023 году в выставке приняли участие 50 участников из 15 стран.
В мае были организованы 16-я Азербайджанская Международная Выставка «Сельское Хозяйство» Caspian Agro и 28-я Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность» InterFood Azerbaijan, отличающаяся красочной экспозицией и являющиеся крупнейшими международными мероприятиями в области сельского хозяйства и пищевой промышленности в регионе. Выставки охватили все возможные павильоны и открытые пространства Баку Экспо Центра, здесь было представлено рекордное количество национальных и региональных стендов. Всего в выставках приняли участие 479 компаний из 31 страны, а 9 стран были представлены национальными стендами.
Одним из самых запоминающихся и масштабных мероприятий в сфере энергетики 2023 года стала Бакинская Энергетическая Неделя, объединившая три престижных мероприятия - 28-я Международная Выставка «Caspian Oil&Gas», 11-я Каспийская Международная Выставка «Caspian Power» и 28-й Бакинский Энергетический Форум - под одним названием. В мероприятиях, проведенных в рамках Бакинской Энергетической Недели, приняла участие 331 компания из 38 стран.
Президент Соединённых Штатов Америки Джозеф Байден и премьер-министр Великобритании Риши Сунак направили приветственные письма. Также на церемонии открытия выступила Кристина Лобилло Борреро, директор Европейской комиссии по стратегии энергетической политики и координации. Традиционно Бакинскую энергетическую неделю посетили высокопоставленные гости. Завершилась Бакинская энергетическая неделя специальной сессией, проходившая в Нахчыване при поддержке SOCAR и охватившая темы зеленой энергетики.
Параллельно с Бакинской Энергетической Неделей прошла 20-я Каспийская Международная Выставка «Транспорт, Транзит и Логистика» Translogistica Caspian. В 2023 году, помимо Азербайджана, на выставке свою продукцию и услуги представили компании из Беларуси, Грузии, Казахстана, Объединенных Арабских Эмиратов, Российской Федерации, Румынии, Турции, Финляндии и Швейцарии. Важная роль Азербайджана в сфере транспорта и логистики обусловила необходимость организации 1-го Каспийского Международного Форума «Транспорт и Логистика» в рамках выставки Translogistica Caspian. Форум собрал государственные учреждения Азербайджана, ряд глобальных организаций, транспортно-экспедиционные ассоциации разных стран, зарубежных и местных специалистов транспортного сектора.
Осенний выставочный сезон начался с Каспийской Строительной Недели – крупнейшего события в строительной сфере региона. В рамках Каспийской Строительной Недели были организованы 3-я Азербайджанская Международная Выставка «Восстановление, Реконструкция и Развитие Карабаха» Rebuild Karabakh, 28-я Азербайджанская Международная Выставка «Строительство» BakuBuild, 15-я Юбилейная Международная Выставка «Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника и Бассейны» Aquatherm Baku. Одновременно в эти же сроки состоялась 11-я Каспийская Международная Выставка «Дорожная Инфраструктура и Общественный Транспорт» Road&Traffic. За последние годы выставка Rebuild Karabakh стала одним из существенных событий выставочной индустрии Азербайджана. Приветственное письмо от Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева участникам выставки еще раз подтверждает значимоость выставки для нашей страны. Письмо также было опубликовано в официальном каталоге выставки. В 2023 году компании "Caspian Event organisers" и "Iteca Caspian", как и в предыдущие годы, пожертвовали часть доходов от выставок в Фонд возрождения Карабаха с целью поддержки работ, проводимых в направлении реконструкции и восстановлении территорий, освобожденных от оккупации. Масштаб выставок в этом году еще больше расширился, демонстрируя увеличение экспозиции по сравнению с предыдущими годами: если в прошлом году мероприятие охватило 2 зала Баку Экспо Центра, то в этом году уже 3-й зал сдан в эксплуатацию. 391 компания из 23 стран приняла участие в Строительной Неделе.
Выставочный сезон продолжилась 3-й Азербайджанской Международной Выставкой «Медицинские Инновации» Medinex состоявшейся в ноябре. В рамках выставки состоялось участие компаний сферы красоты под названием « Beauty Azerbaijan». Всего в выставках участвовали 100 компаний из 14 стран. Выставка Мединекс 2023 прошла при поддержке Государственного агентства по обязательному медицинскому страхованию и Союза управления медицинскими территориальными образованиями (TƏBİB).
Завершила выставочный сезон 9-я Бакинская международная книжная выставка (Baku International Book Fair 2023). 31 зарубежная организация из 11 стран и 131 отечественное издательско-полиграфическое предприятие приняли участие в книжной выставке-ярмарке. В 2023 году выставка поставила рекорд. Так как, рекордное количество посетителей – 59 000 человек посетило выставку.
Еще одним событием, вызвавшим большой интерес в 2023 году, стала 9-я Бакинская Международная Книжная Выставка, организованная Министерством культуры Азербайджанской Республики. В книжной выставке-ярмарке, прошедшей при организационной поддержке компанией «Caspian Event Organizers», приняли участие 31 зарубежная организация из 11 стран мира и 131 отечественное издательско-полиграфическое предприятие. Выставка установила рекорд в 2023 году. Выставку посетило рекордное количество посетителей – 59 000 человек.
Неотъемлемой частью выставок были B2B-встречи. Около 340 международных деловых встреч проведено в 2023 году.
В 2023 году исполнилось 100 лет со дня рождения Гейдара Алиева – общенационального лидера азербайджанского народа, основателя независимого Азербайджанского государства, выдающегося политического и государственного деятеля. Распоряжением, подписанным Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, 2023 год объявлен в нашей стране «Годом Гейдара Алиева». Это важное событие нашло отражение в программах всех мероприятий, организованных компаниями «Caspian Event organisers» (CEO) и «Iteca Caspian».
Партнёры и спонсоры сыграли большую роль в успешном проведении выставок. Спонсорами мероприятий, проведенных в 2023 году, выступили компании SOCAR, Abu Dhabi Port, ACWA Power, Ansaldo Energia, AZEL SYSTEMS, Azeri M-I Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, bp, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, Equinor, EP Absheron, Intertek, Global Energy Azerbaijan, GL, Inpex, KOLIN Construction, MASDAR, Tekfen, Total Energies, Turkish Petroleum, Uniper, Ural Steel, PMD Group, Nar, GrowGroup Azerbaijan, Gubre.az, Azercell, NB Group (Corella), Zeytun Pharmceuticals. Интеллектуальным партнером Бакинского энергетического форума выступила «Boston Consulting Group». А компания «Improtex Motors», представляющая бренд «BMW», представила на форуме новую модель электромобиля. Болгария выступила главным спонсором «AITF 2023», а Узбекистан – страной-партнером.
Отели «Hyatt Regency Baku» и «Ibis Baku City», «AzExpoMontage» (как партнер по монтажу стенда), туроператор «Greenwich Travel Club», «Lilac» (цветочный партнер) вошли в число партнёров выставок в 2023 году. Компании «Caspian Event Management» и «ICA Events» выступили международными партнерами «Caspian Event organisers» (CEO) и «Iteca Caspian».
В 2023 году эти мероприятия были активно поддержаны Азербайджанской ассоциацией организаторов выставок (АСТА). Организация, действующая год, уже насчитывает более 40 членов. Компании, входящие в ассоциацию, имеют более чем двадцатилетний опыт проведения крупных международных мероприятий. ASTA активно сотрудничает с государственными учреждениями, бизнес-сектором и общественными организациями для обеспечения высокого уровня организации мероприятий в рамках конгрессно-выставочной деятельности, проводимой в Азербайджане.
В настоящее время активно идет подготовка к новому выставочному сезону. В 2024 году выставочный сезон начнется в марте с Международной Выставки и Конференции «Водное Хозяйство». Новая выставка, которая пройдет под названием Бакинская Водная Неделя, будет организована впервые. Основной целью организации мероприятия является привлечение в нашу страну новых технологий, оборудования и инвестиций для дальнейшего развития этой сферы в Азербайджане, а также обсуждение важных вопросов, новых проектов и сотрудничества. В мае будут организованы 17-я Азербайджанская Международная Выставка «Сельское Хозяйство» и 29-я Азербайджанская Международная Выставка «Пищевая Промышленность». Затем в рамках традиционной Бакинской Энергетической Недели пройдут выставки 29-я Международная Выставка «Нефть и Газ Каспия» Caspian Oil and Gas, Caspian Power, Бакинский Энергетический Форум и 21-я Каспийская Международная Выставка «Транспорт, Транзит и Логистика» Translogistica Caspian. Осенью выставочный сезон стартует с 5-й Юбилейной Азербайджанской Международной Оборонной Выставки ADEX и 14-й Международной Выставки «Внутренняя безопасность, Охрана и Спасательная техника» Securex. Позже в рамках традиционной Каспийской Строительной Недели состоится 29-я Азербайджанская Международная Выставка “Строительства”, 16-я Международная Выставка “Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника и Бассейны”, 4-я Азербайджанская Международная Выставка “Восстановление, Реконструкция и Развитие Карабаха” и параллельно пройдет 12-я Каспийская Международная Выставка “Дорожная Инфраструктура и Общественный Транспорт”. 27-я Азербайджанская Международная Выставка “Медицинские Инновации” завершит выставки, проводимые в Азербайджане. В 2024 году, 6-й Конгресс «Fərqli Fərdlər» для Людей с Особенностями Развития, будет организован в Дубае, ОАЭ. Конгресс вернется в Баку в 2025 году.
Международный статус мероприятий еще больше укрепляется благодаря членству во Всемирной ассоциации выставочной индустрии (UFI). Так как, выставки здесь полностью проверяются на соответствие предоставленную информационному и организационному уровню, а в дальнейшем награждаются соответствующим знаком качества.
Подробную информацию о мероприятиях, которые состоятся в 2024 году, можно получить на сайтах www.iteca.az и www.ceo.az, а также в аккаунтах социальных сетей.